2020’de Kaç Tane Böbrek Nakli Var

Böbrek Nakli
2020'de-Kaç-Tane-Böbrek-Nakli-Var

Böbrek Nakli

Organ bağışçısı bulmanın zor olduğu bilinen bir gerçek olan ülkemizde doğal olarak da yapılan organ nakli ameliyatları beklenen düzeyde değildir. Buna rağmen en çok yapılan organ nakli böbrek nakil ameliyatlarıdır. Yapılan istatistiki çalışma Kan, Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Daire Başkanlığı’nın verilerinden alınmıştır. 2020 yılı verilerine göre ülkemizde 26 bin 667 hasta organ nakil listesinde yer alıyor. Bunlardan 22bin 888’i böbrek nakli için sırada olan hastalar. Geride bırakılan 2019 yılında Türkiye’de 3bin 861 böbrek nakli gerçekleştirlmiştir.2020 yılının başlangıcından itibaren ise gerçekleşen böbrek nakil sayısı ise 71 olarak bildirilmiştir.

Organ Bağışı İstatistikleri

Organ nakillerinde ilk sırayı böbrek nakil ameliyatlarının aldığının belirtmiştik. 2020 itibarı ile ilgili veriler ise 2bin 232 hastanın karaciğer nakli beklediği yönündedir. 2019 yılı içinde 1776 kişi karaciğer nakli gerçekleşmiş durumdadır. 2020 yılının ilk günlerinde ise 34 kişi karaciğer nakli ile hayata sağlıklı bir şekilde geri döndü. Kalp nakli bulmak için kalp bulmak daha zor olduğundan kalp nakil oranları düşük seviyede seyrediyor. Durumun zorluğuna rağmen ülkemizde 2019’da 84 kalp nakli gerçekleşmiş durumda. Ülke genelinde kalp nakli için bin 162 kişi sırada olmayı sürdürüyor.

Daha az nakil gerçekleşen organlar ise akciğer, pankreas ve ince bağırsak olarak sıralanıyor. 2019’da 33 akciğer nakli, 3 pankreas nakli gerçekleşmiştir. Şu anda 89 hasta akciğer, 295 hasta pankreas ve 1 hasta ise ince bağırsak nakli için beklemede olmaya devam ediyor.

Böbrek Nakli Yapılan Yerler

Böbrek nakil ameliyatları organ nakil bölümleri olan tam teşekküllü ve tam donanımlı hastanelerde, üniversite hastanelerinde yapılmaktadır. Bu arada teknolojik altyapı ve deneyimli bir kadronun olması da önemlidir. Böylece hasta ve organ sağ kalım oranı yüksektir. Ülkemizde yetişkin ve pediatrik hastalarda organ nakillerinde başarı oranı yüksektir. Organ nakilleri insanları sağlığa ve hayata döndüren işlemlerdir. Organ bağışçısı olmak bu anlamda büyük önem taşır. Organ nakilleri için gerekli organı bulmak yeterince güç. Bir de organ bağışçısı olma sayısındaki yetersizlik durumu daha da zorlaştırmaktır.

Post a comment