Böbrek Nakli Sonrası Kişi Kaç Yıl Yaşayabilir

Uncategorized
Böbrek Nakli Sonrası Kişi Kaç Yıl Yaşayabilir?

Böbrek Nakli Sonrası

Böbrek yetmezliği yüzünden diyalize başlayan bir hastanın ömrü yaklaşık olarak 10 yıldır. Böbrek nakli olan bir kişi de ise 1 yıl sonra ölüm ihtimali %1,5 ‘tür. 20-24 yaş grubunda bulunan böbrek hastalarının ortalama ömürleri böbrek nakli olduktan sonra yaşam süreleri 35 yıla kadar çıkmaktadır. Böbrek nakli sonrasında takip dönemlerinde ciddi bir sorun yaşanırsa, hasta yine böbrek nakli olduğu merkeze başvurmalıdır.

Bir Kişi Kaç Tane Böbrek Nakli Olabilir?

Eğer nakledilen böbrek tekrar rahatsızlığa sebep olur ya da vücut böbreği kabul etmezse yani reddederse gerekli incelemeler detaylı biçimde yapıldıktan sonra böbrek nakli tekrarlanabilir.  Böbrek nakillerinde ortaya çıkan red krizleri erken girişimlerle önlenebilir. Yıllar sonra kronik red oluşabilir ve her ne kadar tüm tedavilerde uygulansa böbrek fonksiyonlarını bir süre sonra yitirebilir. Belirtiler ilk böbrek hastalığına benzer. Hasta zorunlu olarak hemodiyaliz programına döner. Bu nedenle ikinci böbrek nakline hazırlanılır.

Böbrek Nakli Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Böbrek nakli ameliyatları, uygun şartlarda yapıldığında yaklaşık olarak 2-4 saat sürmektedir. Ancak her ameliyatın birtakım riskleri olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle böbrek nakil ameliyatları da risk taşımaktadır. Ancak yeni teknolojik gelişmeler ve yöntemler sayesinde söz konusu riskler son derece azalmıştır. Ameliyat esnasında ciddi komplikasyonların oluşma ihtmali%1’in altındadır. Ameliyat sonrasında hastanede kalış süresi, her şeyin düzgün gittiği ve normal geliştiği koşullarda 1 haftadır. Ancak bu süre daha da uzayabileceği de göz ardı edilmemelidir. Böbrek nakil ameliyatlarında böbreğin canlı ya da kadavradan alınmış olması ameliyatın tekniğini değiştirmez. Canlı vericiden alınarak gerçekleştirilen böbrek nakil ameliyatlarının tek farkı önceden planlanabilir olmasıdır. Bu tip ameliyatta verici ve alıcı aynı anda ameliyata alınır. Kadavradan yapılan nakillerde organın ne zaman bulunacağı belli olmadığından öncesinden böbrek nakil ameliyatını planlamak mümkün değildir. Bu nedenle organ bağışçısı olmak büyük önem taşımaktadır.  Son yıllarda daha fazla hastalarda diyaliz tedavisine başlamadan böbrek nakil ameliyatı yapılması tercih ediliyor. Ancak bu tarz nakil ameliyatları sınırlı ve çok az sayıda hastaya uygulanır.

Post a comment