Böbrek Naklinin Başarı Oranı Nedir

Böbrek Nakli
Böbrek Naklinin Başarı Oranı Nedir?

Böbrek Naklinin Başarı Oranı 

Ülkemizde organ nakli ameliyatları çok başarılı şekilde yapılmaktadır. Türkiye özellikle canlı vericiden alınan böbrek nakli veya karaciğer nakillerinde Avrupa’nın en çok organ nakli yapan ve en başarılı ülkeler arasında yer almaktadır. Canlı vericili böbrek nakli konusunda bilinen başarı oranı %93-98 aralığında bulunmaktadır. Başarı oranlarının yüksek olması böbrek nakil ameliyatını altın standart tedavi haline getirmiştir. Böbrek nakil ameliyatları da bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle de %100 başarı vaat eden bir tedavi olmadığı unutulmamalıdır.

Böbrek Nakli Hayatınızı Kısaltır Mı?

Böbrek yetmezliği çeken hastaların diyalize girmesi kaçınılmaz bir durumdur. 40 yaş altında olan hastaların diyalizle yaşam süresi 10-15 yıldır. 40 yaş üstünde olan hastalar ortalama 5-10 yıldır. Böbrek nakli hastalarının yaşam süresinin normale yakın olmasını sağlar. Organ nakilleri yaşam süresini iki katına çıkarmaktadır. Diyaliz işlemi hastalar için yıkıcı olduğu gibi hastaların yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor. Böbrek nakil ameliyatı ise, hastaların hem sağlık ve hem de hayat kalitesini yükseltiyor.

Donör Böbrek Problemleri

Ülkemizde donör böbrek problemleri olarak ilk göze çarpan problemler böbrek nakli için canlı verici ve kadavra bulunmasının zor olmasıdır.  Ülkemizde organ bağışı konusunda istenilen ideal seviyede bulunmamaktayız. Böbrek nakil ameliyatlarında en çok yapılan ameliyatlar canlı vericiden alınarak yapılan ameliyatlardır. Böbrek naklinin yapılabilmesi için canlı veya ölüden böbrek alınması şarttır. Böbrek nakillerinde canlı vericiden alınan sonuçlar her zaman daha iyidir. Böbrek nakli ameliyatı olacak kişilerin canlı verici adayları varsa, verici adayları böbrek nakil ameliyatı öncesinde ayrıca incelenir. Verici adayında şeker hastalığı, hipertansiyon, enfeksiyon gibi detaylar tetkik edilir. Alıcı ile verici arasında bulunan doku uyumu değerlendirilip immünolojik açıdan karşılaştırma yapılır. Eğer yapılan bu karşılaştırmalardan çıkan sonuçlar olumlu ve uyumlu olursa o takdirde böbrek nakil ameliyatı yapılmasına organ nakil konseyi tarafından karar verilir. Her ne kadar her şey ideal olsa bile, bazen vücut nakil yapılan böbreği reddedebiliyor. Hatta bu durum yıllar sonra bile gerçekleşebiliyor.  Bu durumda tekrar böbrek nakli gerekebiliyor.

Post a comment