Anjiyo Esnasında Uyanık Olacak Mıyım?

Anjiyoplasti
Anjiyo Esnasında Uyanık Olacak Mıyım?

Anjiyo Esnasında Uyanık Olacak Mıyım?    

Kalp damar rahatsızlıkları ülkemizde ve dünyada en çok can alan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Damarlarda zaman içerisinde sertleşme damar tıkanıklıkları damar daralması gibi problemler ölümle sonuçlanabilmektedir. Kalp damar rahatsızlıklarında ise şikayetler oluşmaya başladığı andan itibaren birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu tedavilerden Anjiyo esnasında uyanık olacak mıyım sorusu endişe eden birçok kişi tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Damarların içyapısının cerrahi görüntüleme cihazları ile görüntülenmesi yöntemine verilen isimdir. Bu işlem koroner arter hastalığında ve kalp kapaklarında aort damarlarında henüz tanısı koyulmamış olan birçok kalp damar hastalığının teşhisi amacıyla kullanılmaktadır. Aynı zamanda kalp kaslarının fonksiyonlarının yerinde olup olmaması, kayıp yaşanıp yaşanmaması gibi değerlendirmeler için anjiyo işlemi yapılabilmektedir. Kalp krizi geçirmiş bir kişinin damarındaki tıkanma ve benzeri durumlarda kişiye uygulanacak olan birçok tedavi arasından birini seçebilmek adına belirleyici yöntem olarak anjiyo işlemi kullanılmaktadır. Cerrahi yönden oldukça basit bir işlem olarak görülse de aslen çok teferruatlı ve hayati öneme sahip bir uygulamadır.

Anjiyo Nerede Gerçekleştirilir?

Birçok kişi anjiyo konusunda detaylı bilgilere sahip olmamakla birlikte anjiyo nerede gerçekleştirilir merak etmektedir. Anjiyo işlemleri hastanelerde koroner anjiyografi kalp kateterizasyonu laboratuvarlarında özel bir kadro tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Anjiyo işlemi için özel dizayn edilen ortamda sıfır risk odaklı olarak anjiyo işlemi gerçekleştirilmektedir.

Anjiyo İşlemini Kim Gerçekleştirir?

Anjiyo işlemi dikkat edilmemesi yahut ehil kişilerce yapılmaması durumunda kalp veya damar yollarında tahribata yol açılmasına dolayısıyla kalp damar rahatsızlıkları oluşumuna neden olmaktadır. Daha da ileriye götürecek olursa kalıcı bir rahatsızlık ya da ölümle sonuçlanabilecek ciddi hatalara sebebiyet verebilir. Hal böyle olunca anjiyo işlemini kim gerçekleştirir bilmek ve takibini yapmak Hayati önem taşımaktadır. Anjiyo işlemini koroner anjiyo özel eğitimli kardiyolog hekimler yanlarında bulunan hemşireler ve teknisyenlerden oluşan kardiovasküler ekibi tarafından gerçekleştirilir. Operasyonu kardiyolog hekim ekibin desteğiyle yönetmekte ve gerçekleştirmektedir. Anjiyo bir teşhis operasyonu olmasının yanı sıra anjiyo esnasında gerekli görülmesi durumunda sitet yerleştirme işlemi de yapılarak aynı seansta cerrahi bir uygulamada yapılabilmektedir. Yine bu işlemi aynı ekip gerçekleştirmektedir.

Post a comment