Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Kanser
Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Normal Bir Hücre Nasıl Kansere Dönüşür?

Tüm yaşamsal faaliyetlerin merkezi olan hücrelerde DNA adı verilen birimler bulunur. Ancak çevresel etkenler, genetik yatkınlık gibi bazı durumlarda bu birim hasar görebilir. Normal ve sağlıklı olan bir hücre bu kısmı onarabilir ya da onarmaz ve hücre olur fakat kanserli hücrede siz konusu hasarlanmış DNA ölmez aksine kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlar. Daha sonra bu kontrolsüz şekilde bölünen ve giderek de çoğalan hücreler birikerek tümörleri yani büyük kanserli hücrelerin toplamını oluşturur. Bu tümör halinde olan hücre birlikleri iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. Bu hücrelerden iyi huylu olanları hayati tehdit etmez, kötü huylu olanları ise kanser tedavi yöntemleri ile vücuttan uzaklaştırılmalıdır.

Kanser Türleri Nelerdir?

Kanser hücresinin ortaya çıktığı vücut bölgesine göre farklı isimlere göre adlandırılan kanser türleri bulunur. Nerdeyse 100’e yakın kanser türü bulunmakla birlikte bazı kanser türleri insanlarda çok nadir görülürken bazıları çok sık görülür. Kanseri bir hastalık olarak değerlendirirsek, bu hastalığa yakalanan insanların yarısından fazlası her sene hayatını kaybetmektedir. Bu sebeple de her ne kadar gelişkin tedavi yöntemleri olsa da kanserli hücrenin vücut içerisinde yerleştiği bölgeye göre risk de değişkenlik göstermektedir. En sık görülen kanser türleri, akciğer, prostat, bağırsak, mide iken kadınlarda da rahim, tiroit ve meme kanseridir. Bu kanser türleri daha risklidirler.

Kanser Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son zamanlarda artan kanser hastalığı sebebiyle gelişen tıp bilimi ve de teknoloji alternatif birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden sizin kanser türünüze ve sağlık durumunuza göre uygun olan tedaviyi yine doktorunuz belirleyecektir. Pek çok vakaya göre uygun bir tedavi yöntemi seçebilirsiniz doktorunuzla birlikte. Kemoterapi, cerrahi müdahale, radyasyon tedvavisi, hedeflenmiş tedavi, hipertermi, kök hücreler ve immünoterapi gibi yöntemler kullanılabilir. Size uygun olan yöntemler bir arada da kullanılabilir, sadece bir tanesi de kullanılabilir. Bu kanser hücresinin ve de tümörün oluştuğu duruma göre değişkenlik gösterebilir. Çeşitli problemler çeşitli vücut bölgelerinde oluşabilir ve de sorunlu bölge en kısa zamanda temizlenmelidir.

 

Post a comment