Anjiyoplasti büyük bir ameliyat mı?

Anjiyoplasti
Anjiyoplasti Büyük Bir Ameliyat Mı?

Anjiyoplasti Büyük Bir Ameliyat Mı?

Kalp damarlarında ciddi tıkanıklıklar ve damarlarda daralma problemi ile alakalı sorunlarda genellikle by-pass adı verilen yöntem uygulanır. Ancak son zamanlarda artan damar tıkanıklığı probleminin önüne geçmek için daha risksiz ve daha pratik bir yöntem olan Anjiyoplasti yaygınlaşmaya başladı. Bu yöntem sayesinde daha küçük bir işlem ile mevcut tıkanıklığın önüne geçilebilir. Bu sebeple de sıklıkla de bu yöntem tercih edilenler arasında olmaktadır. Doktorlar ve özellikle bu alanda sizlere tedavi uygulayan hekimler uygun yöntem olarak Anjiyoplasti’yi tercih edebilirsiniz. Verimli bir süreç yaşarsanız da ameliyat süreciniz sonucunda 1 gün hastanede kaldıktan sonra evlerinize dönebilirsiniz.

Anjiyoplasti Ne Kadar Ciddidir?

Ciddi ve de genellikle de yaşlılarda görülen bir durum olan damarların tıkanması ve de kan akışının doğru bir şekilde yapılamaması risklidir. Anjiyoplasti ise bu durum için geliştirilmiştir ve sağlıklı bir şekilde damarın işlevsel hale getirilmesini sağlar. Genel anlamda tıkanmış ve de işlevsizleşmiş olan damarı genişletme tekniğidir. Bu durumda kan damarlarında daha iyi bir kan basıncı sağlanır. Bazı durumlarda damarın sürekli bir şekilde açık kalması için stent takılması gerekebilir. Dolayısıyla da bu durumda stentler yardımıyla damar yüzeyinin iç kısmındaki yırtınma sonrası mekanik bir desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Erken bir şekilde bu tıkanıklık fark edilirse ve de tedavi edilmeye başlanırsa risk minimuma iner.

Anjiyoplastiden Kurtulmak Ne Kadar Sürer?

Nadir bir riski olan bu tedavi genellikle hekimler ve onların hastaları tarafından gönül rahatlığı ile yapılmaktadır. Bu yöntem ile genel anlamda işlem sonrasında da çok büyük oranda riskler ile karşılaşılmaz ve de genellikle işlemden 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Tekrar damar tıkanıklığı ve daralma problemi meydana gelmesi durumu da düşük olsa da söz konusu olan bir durumdur. Kısa bir işlem olan bu işlem by-pass ile kıyaslandığında daha az risk taşıyan bir tedavidir. Sağlık sorunlarını engellemek ve de daha sorunsuz bir işlem yapmak için de eriyebilen stentler üretilmiştir, ancak sıklıkla tercih edilmez. Bunun yerine daha risksiz olan bu yöntem tercih edilebilir.

 

Post a comment