Kalp Krizi Geçirenlere Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Kalp
Kalp Krizi Geçirenlere Nasıl Bir Tedavi Uygulanır?

Kalp Krizi Geçirenlere Nasıl Bir Tedavi Uygulanır? 

Kalp krizi halen dünya üzerinde en çok can alan olaylar arasında yer almaktadır. Kriz anında müdahale edilmemesi beraberinde birçok kalp krizi vakasının ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır. Kalp krizi geçiren bir kişi bilinci yerinde değilse çevresindekiler tarafından acilen bir sağlık kuruluşundan hizmet alması sağlanmalıdır. Peki, kalp krizi geçirenlere nasıl bir tedavi uygulanır?  tedavi ne kadar sürede tamamlanır? Tedavi sonuç verir mi? Kalp krizi ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kesin tanı konulmamış olsa dahi şüphe halinde kanın pıhtılaşmasını önleyici ilaçların tüketilmesi sağlanır. Kalp krizinin neden olduğu göğüs ağrısını azaltmak kan akışınızı ise hızlandırmak için nitragliserin kullanılır. Yine bir diğer uyğulama oksijen tedavisidir. Alınan tedbirlere rağmen damarlarda oluşan tıkanma engellenememişse ikinci aşama olarak trombolitik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu uygulama ilaç ile tıkanıklığa sebep olan pıhtının eritilmesi yöntemidir. Diğer cerrahi olmayan müdahale ise perkütan koroner girişimlerdir. İlaçlar ile kan basıncının düşürülmesine yarayan tedaviler, baypas, balon anjiyoplasti yöntemleri de diğer yollardır.

Balon Anjiyoplasti

Günümüzde kalp krizi geçiren hastaların çoğunda kullanılan en güvenli ve en kolay yollardan birisi balon anjiyoplasti ve stent tedavisidir. Balon anjiyoplasti yalnızca damarlara uygulanan balon tedavisidir. Tıkanma oluşan bölgeye uygulanan balon anjiyoplastik tıkanan bölgenin genişletilmesi yahut daralmış bir damarın genişleterek kan akışını normale döndürülmesi işlemidir. Balon Anjiyoplasti tedavisinin kalıcı olabilmesi ve tıkanıklığın tekrarlamaması amacıyla bu tedavi stent tedavisiyle sonlandırılmaktadır.

Bir Kişi Anjiyoplasti Sonrası Ne Kadar Yaşayabilir?

Kalp damar rahatsızlığı çeken insandan hayatlarının geri kalanında birçok kurallara riayet etmek zorundadırlar. Sağlıklı bir bireyin dahi ömrünün ne kadar olacağı bilinmez iken bir kişi anjiyoplasti sonrası ne kadar yaşayabilir net olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Bir kişinin anjiyoplasti sonrası yaşam bulguları normale döner tıkanma bölgesi stent takılarak risk ortadan kaldırılır. Ancak uzun vadede bakıldığında bir sene içerisinde damarlarda daralma ve buna bağlı kalp krizi görülebiliyor. Bu nedenle de Stent takılan kişi hayatını tedbirli bir biçimde sürdürmelidir. Uygulanan balon anjiyoplasti sonrası doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması hayati önem taşımaktadır. Uyarılara uyulması halinde tedavinin ömür boyu başarılı devam etme oranı %95’ten daha fazladır.

Post a comment