Kemoterapi Tedavisi

Kanser
Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi Tedavisi

Kelime anlamı olarak kemoterapi ilaç ile tedavi anlamındadır. Bu tedavi daha çok kanser hücrelerini tedavi etmek amaçlı kullanılan ilaçları kastederek kullanılan bir terimdir. Kanser tedavisinde kemoterapi tek başına kullanılabileceği gibi yapılan diğer tedavileri tamamlamak amacıyla da yapılabilmektedir. Kemoterapi tedavisi kanserin türüne ve hastanın durumuna göre farklı amaçlarda kullanılabilmektedir. Kanseri tedavi etmek, kanserin yayılmasını ve büyümesini yavaşlatmak amaçlı kontrol altına almak, kanserin sebep olduğu ağrı ve benzeri semptomları hafifletmek ve ortadan kaldırmak gibi durumlar için kullanılabilmektedir. Vücutta hızlı bir büyüme gösteren hücreleri öldürmek amaçlı kullanılan kemoterapinin yan etkilerinden korunmak amaçlı ayrıca bir ilaç tedavisi de uygulanarak hastanın süreci rahat geçirmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kemoterapi Tedavi Maliyeti

Kemoterapi tedavisi maliyet açısından pahalı ilaçlara sahiptir. Bu açıdan tedavi süresince maliyetin yoğun olmaması açısından aynı doktor ile devam edilmesi sürecin gidişatının ve geçmişteki gelişimlerin öngörülmesi açısından önemlidir. Fazla maliyetli ilaçlar kullanılması daha iyi bir tedavi anlamına gelmemektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar tamamen hastanın durum ve gelişimine bağlı olarak anın gerektirdiği şekilde kullanıldığından maliyet konusu bu durumla doğru orantılıdır. Tedavi süresinde özellikle kemoterapinin getirdiği ağrı ve diğer rahatsızlıkları hafifletmek amacıyla kullanılan ilaçlar makul maliyetli iken kemoterapi için kullanılan ilaçlar ise maliyeti daha yüksektir. Bu bağlamda kanserin türü ve yayılımına yönelik doğru tedavi adımlarını uygulamak ekstra maliyeti önleme konusunda elzemdir. Bu durumla karşılaşmamak adına işinde uzman kişiler yardımıyla bu tedaviye başlamak oldukça önemlidir.

Meme Kanseri İçin Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi çoğu hastada cerrahi tedaviyi desteklemek amaçlı kullanılan bir tedavidir. Meme kanserinde kemoterapinin yapılması konusundaki karar cerrahi operasyon sonucu çıkarılan tümörün incelenmesi sonucunda verilir. Bu kanserin yayılım göstermemesi amaçlı yapılan bir tedavidir. Kemoterapi tedavisi kanser tamamen bitmiş olsa dahi tekrar olmasına karşın önlem olarak bir süre daha uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra mevcut tümörün boyutlarını küçültmek ve cerrahi uygulamaya uygun hale getirmek amaçlı uygulanmaktadır. Ağız veya damar yoluyla verilen kemoterapi ilaçları tüm vücuda yayılır ve genellikle daha etkili olduğundan birden fazla ilaç aynı anda verilebilmektedir.

 

 

Post a comment