Radyoterapi Tedavisi

Kanser
Radyoterapi-Tedavisi

Radyoterapi Tedavisi

Dalgalar ve parçacıklar yoluyla taşınan özel bir enerji türü olan radyasyon, özel cihazlarla üretilerek radyoaktif denilen maddelerce yayılımı sağlanır. Bu enerji vasıtasıyla tıpta görüntüleme yapılabilmesinin yanı sıra kanser tedavilerinde de kullanılabilmektedir. Hastalıklı dokulara radyasyonu yönlendirebilmek için özel cihazlara gereksinim duyulmaktadır. Bu cihazlarla yüksek orandaki radyasyon enerjisinin hastalıkları tedavi etmek amaçlı kullanılmasına radyoterapiya da diğer adıyla ışın tedavisi adı verilmektedir. Bu işlem cerrahi operasyon öncesi tümörü küçültmek, operasyon sonrası kalabilecek mikroskobik boyuttaki kanser hücrelerini temizlemek, cerrahi işlem olmadan kemoterapiyle birlikte tedavi olarak, ağrı ve diğer rahatsızlık veren durumların hafifletilmesi amaçlarıyla kullanılmaktadır. Dıştan ve içten olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. Çoğu hastada bu işlem dıştan yapılmaktadır. Cihaz yardımıyla hastalıklı dokuya radyasyonu ışınlar halinde dışardan gönderimi yapılarak uygulanmaktadır.

Kanser İçin Radyoterapi Tedavisi

Radyoterapi kanserli hücrelerin radyasyon uygulanarak öldürülmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem diğer kanser tedavi yöntemleri olan ameliyat ve kemoterapiyle birlikte de kullanılabilmektedir. Tek başına yapılabileceği gibi ameliyat öncesinde kitlenin küçültülmesi için, ameliyat sonrasında ise kitleden kalan mikroskobik parçaların tamamen ortadan kaldırılması için birlikte kullanılabilmektedir. Tedavinin şekli ve seyri ise hastanın yaşı, genel olarak sağlık durumu, kanserin türü, hangi evrede olduğu ve kanserin yerleştiği yere göre değişkenlik göstermektedir. Bu kadar etken söz konusuyken aynı tip kanser kitlesine sahip hastalar için dahi ayrı değerlendirmeler yapılmaktadır. Kemoterapiden farklı olarak radyoaktif maddelerce yapılan bu tedavide sadece hastalıklı dokuya ışınlama yapılarak kanser hücrelerinin öldürülmesi ve tekrar etmesini engellenmesi sağlanmaktadır. Kemoterapide ise ilaç yoluyla alınarak vücudun tüm bölgelerine yayılması konusundan ötürü bu yönteme göre daha yıpratıcı olabilmektedir.

Cilt Kanseri İçin Radyoterapi Tedavisi

Cilt kanseri tedavisinde de radyoterapi tedavisi yapılabilmektedir. Bu yöntemle tedavide kanser hücrelerini öldürmek amaçlı x-ray gibi yüksek dozda enerji ışınları kullanılmaktadır. Cilt kanserinde bu tedavi genellikle cerrahi işlem sonrasında yapılması önerilmektedir. Cerrahi işlem sonrasında kalan hastalıklı hücreler varsa tamamen giderilmesi amacıyla kullanılması daha verimli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Bazı durumlarda vücudun başka bölgelerine sıçramış olan hastalıklı dokuları hafifletmeye yönelik de kullanılabilmektedir.

 

 

Post a comment