Kanserin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanser
Kanserin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kanserin Tedavi Yöntemleri 

Son zamanlarda ihtiyaçlar doğrultusunda gelişen teknoloji dünyası ve tıp bilimi sayesinde pek çok farklı kanser tedavi yöntemleri geliştirildi. Şimdilerde yaygın bir şekilde hayatlarımızda yer alan kanser için ilk akla gelen, en yaygın yöntem cerrahi müdahaledir. İmkanlar ve sağlık koşulları el verdiği ölçüde yeni gelişen ameliyat teknikleri kanserli hücrelerin vücuttan atılmasında etkilidir. Diğer etkili olan ikincil bir yöntem ise kemoterapi ilaçlarının kanser tedavisinde kullanılmasıdır. Radyasyon tedavisi de ilaç tedavisinden farklı olarak çok yüksek dozdaki radyasyon türlerinin kanser hücreleri üzerinde kullanılmasıdır. İlerleyen teknoloji sayesinde bir başka yöntem daha geliştirilmiştir. Kanserli hücrelerin hedeflenmiş tedavi adı verilen bir yöntemle büyümesinin ve gelişmesinin durdurulması sağlanabilir.

En Tehlikeli Kanser Türü Nedir?

Kişisel olarak değişkenlik gösteren bir şey olduğu için kanser her vücutta ve bünyede farklı etkiler sahibidir. Dolayısıyla da her insanın vücudu kanser hücresi karşısında aynı etkiye sahip değildir. Ancak her ne kadar durum bu şekilde olsa da bazı kanser türleri belirtilerini fark ettirmeden hızlı bir şekilde ilerleyerek vurgun yapar. Belirtilerin geç fark edilmesi de her şey için oldukça geç olabilir. En tehlikeli olabilecek olan türlerden biri de cilt kanseri olabilir. Vücut derinizdeki benlerin asimetrik olması en büyük belirtilerindendir. Eğer bu asimetrik olan benler özellikle de büyümeye ve daha da şekilsiz bir hale gelmeye başlıyorsa kötü huylu tümör başlangıcı söz konusu olabilir, en yakın zamanda doktorunuzla görüşebilirsiniz.

Kanser Hücreleri Nasıl Ölür?

Kanser hücreleri adını verilen hücreler, kendiliğinden ve düzensiz bir şekilde gelişen daha sonrada düzensiz bir şekilde bölünüp çoğalarak bulundukları bölgeden dışarıya doğru yayılabilen hücrelerdir. Size ve de kanser hücrenize uygun tedavi yöntemine doktorunuz karar verir. Bu hücrelerin tedavi edilmesi sonucunda da bu hücreler cerrahi müdahale ile ya vücuttan dışarı atılır ya da başka tedavi yöntemleri ile sorunlu olan hücrenin büyümesi, gelişmesi durdurulur. Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemlerine göre de kanserli hücre kontrol altına alınabilir. Radyasyon tedavisi adı verilen tedavi yönteminde ise bu sefer sorunlu hücre yüksek dozda radyasyona maruz bırakılarak öldürülür.

Post a comment